1

Blog

Yazılım Hizmeti İçerik Yönetim Sistemi

İçerik Yönetim Sistemi

Günümüzde insanlar ve şirketler kendilerine ait bir web sitesi olsun istemekte ama çoğunun yeterli kodlama bilgisi bulunmamaktadır. Kolayca bir site hazırlayıp insanlara kendini ya da işini tanıtmak istemektedirler. İşte içerik yönetim sistemi burada devreye girmektedir. Content Management System (CMS) Türkçesi ise; İçerik Yönetim Sistemi anlamına gelmektedir. İçerik yönetim sistemi, web sitenizi ve içeriklerini yönetmenize olanak sağlayan bir sistemler bütünüdür. İçerik yönetim sistemi kullanılarak kodlara ihtiyaç duymadan sitenizdeki içerikleri depolayabilir, güncelleyebilir, değiştirebilir, yönetebilir ve hatta yeni içerikler ekleyebilirsiniz. Eskiden sitede bir şey değiştirilmek istendiğinde kod bilgisi olmayan site sahipleri Webmasterlardan yardım almak zorunda kalmaktaydılar. Fakat şimdi ise içerik yönetim sistemi sayesinde HTML ve CSS gibi kodlarla uğraşmadan sitelerine fotoğraf, video ve makale gibi şeyleri girebilir, reklam alanlarını düzenleyebilir hatta raporlara ve analizlere ulaşılabilir.

İçerik Yönetim Sistemi Nasıl Çalışır ?

İçerik yönetim sistemine yöneticier ve alt yöneticiler erişebilir. Site yöneticisi yetkileri istediği gibi verebilir, kaldırabilir veya değiştirebilir. Her yöneticinin bir görevi vardır. İçerik yönetim sistemi sayesinde kullanıcı verilerine ve istatistiklerine ulaşılabilir. Verimlilik, güvenlik ve performans üst düzeydedir.

İçerik Yönetim Sisteminin Avantajları

  • Hiçbir programlama becerisine ihtiyaç olmadan site üzerinde oynamalar yapabilme imkanı sağlar.
  • İnternet bağlantısının olduğu her yerden siteniz üzerinde değişiklik yapabilme imkanı sunar.
  • Hazır temalar sayesinde sayfalar arasında tutarlılığın sağlanmasına olanak verir.
  • Kişilere özel yetkiler vererek iş akışını bölüp, içerik yönetiminin daha verimli olmasını sağlar.
  • Sitemiz bir merkezden güncellendiğinde, bütün içerikler tek seferde güncellenir.
  • Sitemiz otomatik olarak farklı platformlara uyumlu hale gelir ve bu da bize SEO anlamında büyük avantaj sağlar.
  • Güvenliğe ilişkin önlemlerin otomatik ve standart olarak sunulması.
  • Google, içerik yönetim sistemi kullanan siteleri daha çok seviyor ve ilerlemek istediğimiz anahtar kelimelerde daha ön sıralara çıkmamızda yardımcı oluyor.
  • Güncelleme gereksinimlerine dair otomatik sistem mesajlarının gönderilmesi sayesinde kullanıcıları yanlış yönlendirebilecek eski verilerin gösterilmesi engellenir.
Facebookta Paylas

Yeniliklerden haberdar olmak için
E-Bülten'imize üye olun.