1

Blog

Web Tasarım Responsive Web Tasarımı

Responsive Tasarım

Önceki yazılarımızda Web Tasarımı Nedir? , İşletmeler için ilgi çekmenin en temel araçlarından birinin göze hitap eden düzenli tasarımlar olduğunu belirtmiştik. Bununla ilgili makalemizi okumadıysanız hemen okumak için tıklayın. Bu makalemizde Responsive Tasarım nedir?, Responsive tasarımın önemleri ve nasıl yapıldığı hakkında bilgiler vermeyi amaçlıyoruz.

Responsive Tasarım, internete girip siteleri veya sitemizi ziyarete gelen kullanıcıların kullandıkları telefon,tablet,bilgisayar vb. internet erişimi olan her cihazın ekranlarının çözünürlüklerine uyumlu yapılan site tasarımlarıdır. Kelime anlamı olarak İngilizce’den Türkçe’ye sorumlu tasarımlar olarak geçmiştir. Bu tasarımlara olan ihtiyacın artmasının sebebi herşeyin başında insanların internet kullanma geleneklerinin bilgisayarın dışına çıkmış olmalarıdır. Bununla birlikte responsive web tasarımları oluşturmanın hedeflenen kitleleri arttırma yolunda önemli etkisi olduğunu belirtmem gerekir. Arama motoru optimizasyonu kısmında işletmeler responsive bir web tasarımına sahipse Google tarafından olumlu bir artı olarak görülüyor ve sıralamalarda bu tasarımlara sahip web sayfaları ön sıralarda geliyor.

Responsive Tasarımlarda İşler Nasıl Yürür?

Responsive tasarımlarda sayfalar piksele göre ölçeklenmez. Tasarım sitenin sayfa orantılarına göre boyutlandırılır. Yani 4 sütünlü bir sayfa tasarımınız varsa bunlara normal site tasarımında ki gibi genişlik verilmez. Sayfada bulunan diğer sütünlarla orantılı ne kadar genişlikte olması gerektiği yazılır. Sayfaya yüklenmiş medya ortamları da buna bağlı olarak responsive ögelerin içerisinde bulunabilir.

Responsive yapılan tasarımlar 3 aşamada düşünülmelidir.

  • Bilgisayar ekranına uyumlu
  • Tabletlerle kullanıcı dostu (hem dokunmatik hem çözünürlük bakımından)
  • Telefonlarla kullanıcı dostu(hem dokunmatik hem çözünürlük bakımından)

Web Tasarım Görüntüleme Cihazları

Responsive Web Tasarımının Faydaları Nelerdir?

Kullanım Kolaylığı

Öncelikle siteyi kullananan kullanıcılara kullanım kolaylığı sunmaktadır. Mobil veya farklı platformlardan gelen kullanıcılar siteye geldiklerinde parmaklarıyla büyütme, küçültme, sağa götürme, sola götürme gibi takibi zor kullanım yaptırmaktan kaçındırmaktadır.

Az Maliyet

Belirlenen çözünürlüklere farklı farklı tasarımlar yapıp ayrı hostinglerde tutmak yerine tek bir hostingde her platforma hitap eden tek bir web tasarımı ortaya çıkarmak. Web tasarımı maliyetlerini düşürecektir.

Sonuç olarak responsive web tasarımları hem seo açısından hem işletmenizin web sayfasının kolay kullanımı açısından kullanıcılara ve sizlere olumlu etkiler sağlamaktadır.

Sizde kurumunuza profesyonel responsive bir web sitesi tasarımı yaptırıp hemen hayata geçirmek istiyorsanız. Aora Digital Agency olarak bizimle iletişime geçin.

Facebookta Paylas

Yeniliklerden haberdar olmak için
E-Bülten'imize üye olun.