1

Blog

Web Tasarım Web Tasarım Nedir?

Web Tasarım Nedir?

Tasarım, belirli bir amaç uğrunda, prensiplerin eşliğinde estetik olarak düzenleme ve uygulama sürecidir. Web tasarım ise kişilerin veya kurumların içeriklerinin, son kullanıcılar tarafından internet üzerinde web tarayıcısı yardımıyla görüntüleyebilecekleri biçimde hazırlanmış özel tasarımlardır. Grafik tasarımdan farklı olarak web tasarımın HTML dilinde yazılması gerekir. Daha sonra bu dil web tarayıcılar (Google Chrome, Mozilla Firefox vb.) tarafından yorumlanarak kullanıcıya tasarım olarak göstertilir. Web tasarım, kurumlar tarafından kullanılan müşteri bazlı birincil derecede reklam ve bilgilendirme kaynağıdır.

Web Tasarımın Önemi

Günümüzde bilgisayarların, tabletlerin ve akıllı telefonların sayısı, kullanılabilirliği internet hızına paralel olarak artış gösterdiğinden dolayı videoların, resimlerin, yüksek boyutlu belgelerin son kullanıcıya ulaştırılması kolaylaşmıştır. Kullanıcılar böyle bir ortamda bulundukları yerden ayrılmadan bilgiye ulaşabilme talebindedir. Bu yüzden kurumlar ve kişiler için web tasarım geri dönüşü yüksek kazançlı olan bir yatırımdır. Bu sebeple de internet ortamında aktif olarak var olabilmek adına firmaların web tasarım yatırımları artmıştır.

Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Tasarımı oluştururken dikkat edilmesi gereken belirli noktalar vardır. Webmasterlar ve tasarımcılar bu konulara önem vermeleri gerekmektedir. Bunlardan başlıcaları ortaya çıkan sitenin kullanıcı dostu olması ve kullanım kolaylığı sunması açısından düzen, renk, grafik, font vb. gibi tasarım unsurlarının düzenli, birbirleri ile uyumlu kullanılmasıyla göz yormayan, göz zevkine hitap eden bir projenin son kullanıcıya sunulmasıdır. Bunlarla birlikte siteye gelen ziyaretçilerin sadece tasarıma önem vermeyeceği düşünülmeli tasarımı yapılan site ilgi çeken içeriklerle doldurulmalıdır. E-Ticaret işiyle uğraşanlar ise müşteri potansiyelini büyütebilmesi ve reklam kampanyalarının amacına ulaşabilmesi için web tasarımı yapılan sitenin ulaşılabilirlik kriterini yerine getirmesi, 7/24 siteye ulaşılabilmesi profesyonel bir web tasarımı için olmazsa olmazlardandır. Tasarımın internet tarayıcılarında farklı yorumlanmaması ve bu sebeple olabilecek sorunlardan kullanıcının etkilenmemesi adına farklı web tarayıcılarıyla uyumlu web tasarımları yapılmalı, tarayıcı kriterlerine dikkat edilmelidir.

Bir Web Tasarımcının Bilmesi Gerekenler

Şık tasarımlar ortaya çıkarmak isteyen web tasarımcılar tüm grafik programlarında iyi düzeyde bilgi sahibi olmalı ve kullanabilir durumda olmalıdırlar. Bunun yanı sıra web tasarım için HTML. CSS, JavaScript, PHP vb. yazabiliyor durumda bulunmalıdırlar. İçerik Yönetim Sistemlerini kullanabiliyor olmalı ve kullanıcıların dikkatini çekebilecek kullanım kolaylığı sunan aykırı web tasarımlar ortaya çıkarabilmelidir. Web tasarım konusunda ortaya çıkan yeni gelişmeleri takip edebilmeli ve web sayfalarını gerektiğinde bu yeni gelişmeleri uygulayıp kendilerini ve tasarladıkları web sayfalarını güncel tutmalıdırlar.

Facebookta Paylas

Yeniliklerden haberdar olmak için
E-Bülten'imize üye olun.